fb Pixel
Oficjalna strona "Zamek" Sp. z o.o. - administratora Zamku Ogrodzienieckiego, Grodu na Górze Birów oraz właściciela Gościńca pod Lilijką
PL EN

Zamek Ogrodzieniec - najbardziej okazały na Szlaku Orlich Gniazd

Strona główna » Aktualności » Zamek Ogrodzieniec - najbardziej okazały na Szlaku Orlich Gniazd

wielkość tekstu: A | A | A

Zamek Ogrodzieniec - najbardziej okazały na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i jedna z najważniejszych atrakcji historycznych na Szlaku Orlich Gniazd. Z całą pewnością można go też zaliczyć do najbardziej okazałych ruin zamku w naszym kraju. Położony jest wśród malowniczych terenów, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. Każdego roku odwiedza go mnóstwo pasjonatów historii, a także miłośników tutejszych pejzaży, pieszych i rowerowych wędrówek.

Krótka historia Zamku Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec zbudowany został na Górze Janowskiej, która funkcjonuje również pod nazwą Góry Zamkowej. Pierwsze mury obronne wzniesiono tutaj w wieku XIII, za panowania Bolesława Krzywoustego, ale niestety zostały one zniszczone podczas najazdu tatarskiego. Decyzję o wzniesieniu na tym miejscu zamku kamiennego podjął Kazimierz Wielki.

Zamek bardzo często zmieniał swoich właścicieli. Za czasów rodu Bonerów twierdza została przebudowana w stylu renesansowym i stała się jednym z najatrakcyjniejszych zamków w kraju. Niestety czasy świetności nie trwały długo. Potop szwedzki to początek upadku zamku. Zamek Ogrodzieniec, podobnie jak inne tutejsze zamki, został splądrowany, zniszczony i spalony przez najeźdźców. Zniszczenia były bardzo poważne. W wieku XVII nowy właściciel podjął się próby odnowienia zamku, ale jego wysiłek poszedł na marne wraz z kolejnym najazdem, tym razem wojsk Karola XII. Spalono wówczas znaczną część zamku. Od tamtego czasu obiekt popadał w ruinę.

Dopiero po II wojnie światowej na nowo zainteresowano się budowlą. Zamek został znacjonalizowany, rozpoczęto tutaj prace konserwatorskie, zabezpieczono ruiny i udostępniono je dla zwiedzających w formie muzeum.

Zamek Ogrodzieniec dzisiaj

Obecnie każdy turysta przyjeżdżający w tutejsze strony może odwiedzić Zamek Ogrodzieniec. Warto zwiedzić ruiny wewnątrz po wytyczonej trasie, a przede wszystkim wejść na wieżę, skąd roztacza się fascynujący widok na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Zwiedzanie zamku można zaplanować z grupą lub indywidualnie, po wcześniejszym zakupieniu biletu wstępu.

czytano: 799 razy

autor: zamek-ogrodzieniec.pl

data dodania: 2018-06-04 12:46:57

Formularz zapytaniowy

„ZAMEK” Sp. z o.o. Ogrodzieniec
ul. Koś­ciuszki 66, 42-440 Ogrodzie­niec

tel.: +48 32 67 32 220
e-mail: biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

  • Gosciniec_Pod_Lilijka_struktura_poddasze
  • Gosciniec_Pod_Lilijka_struktura_pietro
  • Gosciniec_Pod_Lilijka_struktura_parter
  • DSC_0461
  • DSC_0460
Witamy na stronie internetowej Zamku Ogrodzieniec. Zachęcamy do zwiedzania zamku, uczestniczenia w imprezach i pokazach rycerskich. Gwarantujemy moc wrażeń.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Kup bilet online
Facebook
Wersja mobilna